close
تبلیغات در اینترنت
ضرورت ترویج افکار حسینی وتبیین درست نهضت عاشورادر عصرکنونی

کدستان
صفحه اصلي انجمن ثبت نام ورود به سيستم تماس با ما
امروز و ساعت دقیقه می باشد.

ابزار رايگان وب مستر ها

درباره ما

نمي از يمي
اینجانب بهروز عارفی نیا(نجف قلی نژاد) متولد شهرستان آذرشهر،ساكن شهر آران و بيدگل هستم. امیدوارم که لحظات خوب و خوشي را داشته باشيد . ********************* نمیدانم پس از مرگم چه خواهد شد ! نمی خواهم بدانم کوزه گر از خاک اندامم چه خواهد ساخت ولی بسیار مشتاقم که از خاک گلویم سوتکی سازد. گلویم سوتکی باشد به دست کودکی گستاخ و بازیگوش و او یک ریز پی در پی دم گرم گلوی خویش را اندر گلویم سخت بفشارد. وخواب خفتگان خفته را آشفته تر سازد. بدینسان بشکند دائم سکوت مرگبارم را . ********************* از راه‌ بــــــــــــــر آمــــــــوخــــــتـــــــــــــــم: فـــــــــــــــــــــتنه را باید شنـــــــــــــــاخت؛ فـــــــــــتنه را باید شنـــــــــــــــــــــــاساند؛ فـــــــــــتنه‌های جدید را با ابزار جــــــــــدید بشنــــــــــــــــــــــاس و بشنــــــــــــاسان؛ چشم فــــــــــتنه را باید کــــــــــــــــــور کرد؛ مهم نیست که نوع فـــــــــــتنه چیست و فـــــــتنه‌گر کیست؛ هر که هست و در هر لباسی که فـــــــــــتنه به پا می‌کند، باید رسوایش کرد. ********************* وبلاگ هــــــــــــــــــــــــــــــاي مـــــــــا ********************* دريچه اي به سوي نور arefi313.blogfa.com ********************* روزنه اي به سوي محبت arefi312.blogfa.com ********************* انـــــــــــــــــــجمن وب ســــايـــــــــــت arefi.rzb.ir/forum ********************* «با نظرات سازنده خود ما را در بهتر شدن وب سايت کمک کنید »


لینک دوستانامکانات جانبی


جستجوگر پیشرفته سایتضرورت ترویج افکار حسینی وتبیین درست نهضت عاشورادر عصرکنونی 

 مساله قیام حضرت سیدالشهدا (ع) و شهادت آن بزرگوار در فرهنگ تشیع به عنوان حیاتی ترین شاخص حق و باطل برای انسان در جمیع مراتب و مراحل تکامل آن قرار دارد، و هیچ فردی را در هیچ مرتبه ای گریزی از پیروی و تبعیت آن حضرت و یارانش در تمام مراحل و موقعیتهای مختلف این حرکت چه قبل از عاشورا و چه پس از آن نمی باشد.زیرا این واقعه با ویژگی های خاص خود یک حادثه استثنایی در طول تاریخ بشریت است.

دیدگاه فرهنگ شیعه نسبت به واقعه عاشورا با سایر دیدگاهها نسبت به این قضیه یک تفاوت اساسی دارد و به قول مولانا:    

                             هر کس از ظن خود شد یار من       وزدرون من نجست اسرار من

مظلومیت شهدای کربلا در فرهنگ تشیع این نیست که گروهی بی خبر با یورش بر عده ای از اولاد و اصحاب پیامبر آنان را ازدم تیغ گذراندند و از بزرگ و کوچک حتی از طفل شیرخواره نگذشتند و پس از شهادتشان ،اهل حرم را با آن وضع فجیع و شرم آور از این شهر به آن شهرو در ملاء عام به اسارت و غل و زنجیر کشاندند،و کردند آنچه را که تاریخ ازذکر آن به شرم آید. مظلومیت شهدای کربلا در این است که کسی به حقیقت و روح و جان این حادثه پی نبرده ،و از جاهل و عادی تا عالم و خبیر همه و همه این واقعه را از نفس و روح آشفته و ناخالص و افکار محدود خود تفسیر و توجیه می کنند .و به قول دکتر علی شریعتی:حسین (ع) بیشتر از آب تشنه لبیک بود ، افسوس که به جای افکارش زخمهای تنش را نشانمان دادند و بزرگترین دردش را بی آبی نامیدند .

حادثه عاشورا هر چه بود و در هر بُعد از جنایت و بالاخره سپری شده و گریه کردن بر امری که صدها سال از وقوع آن گذشته است چه دردی را دوا می کند وچه نیازی را برطرف می کند. امری که صدها سال از وقوع آن گذشته است چه دردی را دوا می کند وچه نیازی را برطرف می کند ؟ و آیا این همه تاکیدات و دستورات متوافر و متکاثر از حضرت معصومین (ع) بر اقامه مجلس عزا و مصیبت و گریه بر مصائب سید و سالار شهیدان و یاران باوفایش فقط برای این جهت بوده است؟یا این که مقصد و ومنظور چیز دیگری است؟

توماس کارلایل (فیلسوف و مورخ انگلیسی )عنوان میکند که:بهترین درسی که از تراژدی کربلا می گیریم،این است که حسین (ع) و یارانش ایمان استوار به خدا داشتند و آنها با عمل خود روشن کردند که تفوق عددی در جایی که حق با باطل روبرو می شود و پیروزی حسین (ع) با وجود اقلیتی که داشت باعث شگفتی من است.و یا اینکه (فردریک)اظهار میکند :درس شهدای کربلا این است که در دنیا اصولی ابدی وجود دارد که تغییر ناپذیرند و همچنین می رساند که هرگاه کسی برای این اصول مقاومت کند و پافشاری در راه آن کند ،آن اصول همیشه در دنیا باقی و پایدار خواهد ماند.

ماهیت زندگی دنیا سیر و حرکت است،این زندگی ذاتا قابل ثبات و دوام نیست .انسان چه بخواهد و چه نخواهد از این حیات عبور خواهد کرد، بلکه حیاتش عین عبور است و یک  سیری قهری و  جبری به سوی مقصد دیگری که ورای این عالم دنیا و عالم حرکت و سیر است خواهد داشت (یاایها الانسان انک کادح الی ربک کدحا فملاقیه) این ملاقات اختصاص به مومن ندارد،مومن و کافر هر دو در این لقاء شریکند.این یک سیر قهری است که به آن عالم منتهی خواهد شد و همه روزی خدا را ملاقات خواهند کرد اما سیر دیگری هست که آن هم الی الله است ولی اختیاری می باشد. در سیر تکوینی و قهری انتخاب جهت به دست انسان نیست  و از ازل به سوی ابد است، قابل برگشت هم نیست جهتش را هم نمی توان تغییر داد اما آن سیر اختیاری تعیین جهتش به دست خود انسان است می تواند به سوی خدا یا شیطان ،بهشت یا جهنم قرار دهد.و در این جاست که دیگرحادثه کربلا صورت دیگری به خود می گیرد و از سایر حوادث مشابه ممتاز و جدا می گردد،حادثه ای با ویژگی های خاص که رهبری آن را یک معصوم به عهده گرفته است و اوست که باید برای ابد اسوه و الگو قرار گیرد زیرا او خدای مجسم و مجسد است و عبد باید از خدا اطاعت کند نه از کس دیگری.و از این روست که حادثه عاشورا اسوه و الگو است نه فقط در مورد جنگ و مبارزه اش ،بلکه در هر لحظه اش  و در هر دقیقه اش و در هر جریانش.

مبارزه سیدالشهدا و یارانش با یزیدیان مقدمه احیا سنت ها و فضیلت ها و ارزشهای انسانی است  چنانچه خود آن حضرت در وصیتش به محمد بن حنیفه می فرماید (من برای تفریح و تفرج و برای استکبار و بلند منشی و برای فساد و خراب کاری و ظلم و ستم قیام نکردم ) (لمعات الحسینی ص 11)

(سرپرسی سایکس  خاور شناس انگلیسی ) می گوید:حقیقتا آن شجاعت و دلاوری که این عده قلیل از خود بروز دادند  به درجه ای بوده است که در تمام این قرون  متمادی هر کسی که آن شنید بی اختیار زبان به تحسین و آفرین گشود این مردم دلیر غیرتمند نامی بلند غیر قابل زوال برای خود تا ابد باقی گذاشتند.

از جمله ارزشهایی که شهدای کربلا به مرحله ظهور رساندند:ایثار و فداکاری آنان بود چنانچه (جرج جرداق دانشمند مسیحی می گوید:وقتی یزید  مردم را تشویق به قتل شهدای کربلا می کرد آنان می گفتند،چه مبلغ می دهی ؟ا ما انصارالحسین (ع) به او می گفتند که ما با تو هستیم  اگر هفتاد بار کشته شویم باز می خواهیم در رکابت جنگ کنیم و کشته شویم .

دومین ارزش : هدایت گری آنان بود ،در اثر این هدایت گری بود که جناب حرّ و چند نفر دیگر با آنان موقعیتی که داشتند متحول شده و از همه چیز خود گذشتند و با روحی آزاد به جمع یاران حضرت پیوسته و شهید شدند. علاوه بر این هدایت تاریخ و روشنگری نسلها را بدنبال داشته و دلهای زنگار گرفته آدمیان را برای همیشه صیقلی داده است  از جمله (مهاتما گاندی رهبر مبارزین هند،جنبش های جهادی در فلسطین و لبنان و در حال حاضرهم بیداری اسلامی در کشورهای عربی ) اصلاح گری و افشاگری از جمله ارزشهایی بود که تا آن زمان فراموش شده بود.

موریس دوکبری یکی از دانشمندان اروپایی خاطر نشان می کند :که درمجالس عزاداری شهدای کربلا گفته می شود که حسین (ع) برای حفظ شرف و ناموس مردم به بزرگی مقام و مرتبه اسلام از جان و مال و فرزند گذشت و زیر بار استعمار و ماجرا جویی یزید نرفت پس بیایید ما هم شیوه او را سرمشق قرار داده ،از زیر دستی استعمارگران خلاصی یابیم و مرگ با عزت را بر زندگی با ذلت ترجیح دهیم.

 عزت و آزادگی (بزرگ فلسفه شاه دین این است      که مرگ سرخ به ززندگی ننگین است )

غیرت و جوانمردی ،نمونه بارز این صفت قمر منیر بنی هاشم است با آن جوانمردی عجیبش در صحنه کربلا . و همچنین حضرت زینب (س) که خطاب به ابن زیاد ملعون می فرماید:آیا این عدالت است که تو کنیزان خود را در حرمسرا نگهداری و ما دختران پیغمبر را در جلو چشم نامحرمان بگردانی .

حق پروری و عدالت ،توکل و شجاعت ،کرامت و وفا،صبر و رضا و ... از دیگر ارکان و ابعاد قیام سرور  سالار شهیدان است که این مقاله گنجایش آن را ندارد.

 بهروز عارفی نیا ( نجف قلی نژاد)

09 / 09 / 1391 ساعت: 15:45
بخش نظرات این مطلب
شما نیز نظری برای این مطلب ارسال کنید:
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی


[Comment_Form]
برای دیدن نظرات بیشتر روی شماره صفحات در زیر کلیک کنید
[Comment_Page]

ورود کاربران

نام کاربری :
رمز عبور :

رمز عبور را فراموش کردم ؟

عضويت سريع

نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد

آمار

آمار مطالب آمار مطالب
کل مطالب کل مطالب : 163
کل نظرات کل نظرات : 28
آمار کاربران آمار کاربران
افراد آنلاین افراد آنلاین : 1
تعداد اعضا تعداد اعضا : 48

آمار بازدیدآمار بازدید
بازدید امروز بازدید امروز : 97
بازدید دیروز بازدید دیروز : 94
ورودی امروز گوگل ورودی امروز گوگل : 0
ورودی گوگل دیروز ورودی گوگل دیروز : 4
بازدید هفته بازدید هفته : 196
بازدید ماه بازدید ماه : 785
بازدید سال بازدید سال : 785
بازدید کلی بازدید کلی : 46,843

اطلاعات شما اطلاعات شما
آِ ی پیآِ ی پی : 52.87.253.202
مرورگر مرورگر :
سیستم عامل سیستم عامل :

خبرنامه

براي اطلاع از آپيدت شدن سایت در خبرنامه سایت عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شود

ابزار هدايت به بالاي صفحه