close
تبلیغات در اینترنت
آثار تاريخي و نقاط ديدني

کدستان
صفحه اصلي انجمن ثبت نام ورود به سيستم تماس با ما
امروز و ساعت دقیقه می باشد.

ابزار رايگان وب مستر ها

درباره ما

نمي از يمي
اینجانب بهروز عارفی نیا(نجف قلی نژاد) متولد شهرستان آذرشهر،ساكن شهر آران و بيدگل هستم. امیدوارم که لحظات خوب و خوشي را داشته باشيد . ********************* نمیدانم پس از مرگم چه خواهد شد ! نمی خواهم بدانم کوزه گر از خاک اندامم چه خواهد ساخت ولی بسیار مشتاقم که از خاک گلویم سوتکی سازد. گلویم سوتکی باشد به دست کودکی گستاخ و بازیگوش و او یک ریز پی در پی دم گرم گلوی خویش را اندر گلویم سخت بفشارد. وخواب خفتگان خفته را آشفته تر سازد. بدینسان بشکند دائم سکوت مرگبارم را . ********************* از راه‌ بــــــــــــــر آمــــــــوخــــــتـــــــــــــــم: فـــــــــــــــــــــتنه را باید شنـــــــــــــــاخت؛ فـــــــــــتنه را باید شنـــــــــــــــــــــــاساند؛ فـــــــــــتنه‌های جدید را با ابزار جــــــــــدید بشنــــــــــــــــــــــاس و بشنــــــــــــاسان؛ چشم فــــــــــتنه را باید کــــــــــــــــــور کرد؛ مهم نیست که نوع فـــــــــــتنه چیست و فـــــــتنه‌گر کیست؛ هر که هست و در هر لباسی که فـــــــــــتنه به پا می‌کند، باید رسوایش کرد. ********************* وبلاگ هــــــــــــــــــــــــــــــاي مـــــــــا ********************* دريچه اي به سوي نور arefi313.blogfa.com ********************* روزنه اي به سوي محبت arefi312.blogfa.com ********************* انـــــــــــــــــــجمن وب ســــايـــــــــــت arefi.rzb.ir/forum ********************* «با نظرات سازنده خود ما را در بهتر شدن وب سايت کمک کنید »


لینک دوستانامکانات جانبی


جستجوگر پیشرفته سایت
آثار تاريخي و نقاط ديدني:

الف) چشمه چهارسو:


اين چشمه در محله ستوباد آذرشهر، در ميدان کوچکي که محل تقاطع چهار کوي باريک است، قراردارد طاقي مثمن با هشت ستون چوبي بر روي چشمه سايه افکنده و ستونها سرستوني به شيوه صفوي دارند. ظاهراً طرح اين طاق و سنگ چين چشمه مانند چشمه هاي جلوي مساجد بزرگ استانبول ترکيه است که در سال هاي اخير از سوي اداره ميراث فرهنگي جهت بهسازي تخريب و مدتها است به صورت نيمه تمام رها شده است.

ب) گورستان پيرحيران:


اين گورستان به نام خواجه يوسف دهخوارقاني ملقب به پيرحيران يا باباحيران معروف شده است در وسط آن اطاق کوچکي وجود دارد که قبر خواجه يوسف در آن قرار دارد اين مقبره در سال 1151 هجري قمري توسط حکم بيگ بن زکريا بيگ تعمير شد. تاريخ وفات پيرحيران ظاهراً محرم سال 670 هجري قمري بوده است. تنها آثار باقيمانده فعلاً قبر مذکور بوده و سنگ هاي حکاکي گورستان توسط افراد سودجو به محل هاي ديگر حمل و گورستان کلاً تخريب و به محل بازار هفتگي تبديل شده است.

ج) مسجد چهارسو ستوباد:


در نزديکي چشمه چهارسو واقع شده است داراي 18 ستون چوبي با سرستون هاي چوبي است که تقليدي از سرستون هاي دوره صفويه است بناي نخستين مسجد فروريخته و چندبار تعمير و تجديد بنا يافته، سرانجام به صورت کنوني در آمده است.
د) مسجد روميان


مسجد روميان سقفي چوبي دارد و مدخل سر در آن فاقد طاق و کتيبه اي است فقط دو پايه سنگي خوشتراش مارپيچي به شيوه صفوي از بناي سابق آن بجا مانده که آنها را در دو طرف در ورودي مسجد کار گذاشته اند در زير مسجد چشمه اي جريان دارد که در سال هاي اخير مسجد تجديد بنا گرديده و به مدل امروزي ساخته شده است.

هـ) مسجد محراب:


در محله محراب واقع شده و به همين جهت به مسجد محراب معروف گرديده است طاق مرمرين درب ورودي آن از شاهکارهاي هنر حجاري به شمار مي رود، در پيشاني آن کتيبه اي با خط ثلث درشت عبارت در قال (الله سبحانه و تعالي و تقدس) و در متن کتيبه با خط جلي آيه شريفه اي در (سلام عليکم طبتم فادخلوها خالدين) و در گوشه پايين رقم (کتبه عبدالله) و در زير حاشيه کتيبه با خط ثلث ريز و خفي عبارت (عمل اسناد ملک علي بن استاد حسن علي حجار چوپاني) به طور برجسته کنده شده است. متن کتيبه و حواشي آن و ساير قسمت هاي طاق مرمرين همه با ختايي و شاه عباس و اسليمي گلدار و ماري و اژدر دهني برجسته زينت يافته است، با اينکه سقف مسجد بارها فرو ريخته و تعمير شده، ولي طاق مرمرين درب ورودي از حوادث مکرر به سلامت جسته است.

و) آثار باداميار:


باداميار يا قدمگاه، روستاي در 12 کيلومتري جنوب شرقي آذرشهر است گورستان تاريخي باداميار بر روي پشته اي قرار دارد و سنگ نبشته ها و حجاري ها و مجسمه هاي متنوعي در آن به چشم مي خورد، سنگ نبشته ها و الواح قبور به خط کوفي و ثلث نو است، خطوط کوفي اغلب شيوه اي نزديک به تعليق دارند و بهترين نمونه آنها نوشته هاي سنگ قبر خواجه علي و پيرچوپان است، اما سنگ نبشته هاي ثنث تقريباً همه يکنواخت و يک دست است و نشان مي دهند که در روزگاري کنده شده اند که مذهب جعفري در آذربايجان رسميت و عموميت يافته و محبت خاندان نبوت در دلها جا گرفته و نام ائمه اطهار سلام الله عليهم اجمعين، زينت بخش کتيبه هاي قبور بزرگان علم عرفان شده است.

ز) آثار تورامين:


روستاي متروک تورامين در چهل کيلومتري تبريز، بين شهرهاي ايلخچي و ممقان واقع شده است طاق سنگي سر در مسجد در کنار استخري در ساحل شمالي رودخانه تورامين افتاده است در قسمت بالاي اين طاق سنگي آيه شريفه (و ان المساجد لله فلاتدعو مع الله احداً) با خط ثلث درشت و در پايين آن عبارت (امر به عمارت هذا المسجد المبارک الخواجه ملک بن عبدالله سندي 920) و در دست چپ کتيبه در الفقر گيچي بيگ بن غياث الدين با همان خط و شيوه و کمي ظريفتر بطور برجسته کنده شده است، نوع سنگ کبود و محکم است، از سنگ چين پايه‌هاي مسجد نيز در چند نقطه نمونه اي به جاي مانده است و الان آثار فوق به صورت متروکه مي باشد.

ح) اولياي قاضي جهان:


روستاي قاضي جهان از توابع گوگان در چهار کيلومتري شمال غربي آذرشهر قرار گرفته است بقعه اي گنبدواري در جنب مدرسه فجر و رضوان فعلي قرار دارد. ديوارهاي بقعه سنگي و گنبد آن آجري است، کف بقعه هفت پله پايين تر از سطح تپه است و در داخل آن گوري وجود دارد که روي آن با کاشي هاي سبز رنگ ساده شش ضلعي پوشانده شده است، نام صاحب آن معلوم نيست ولي مردم مي گويند اين اوليا به معني پير و عارف و پارسا است شب هاي جمعه مردم روستا در آن گرد آمده و شمع روشن مي کنند و شايع است که هر شب جمعه از قبر اوليا نور سبز رنگي ساطع مي شود.

ط) پير جابر ممقان:


قبر پير جابر در ممقان واقع است اين قبر سنگ نبشته و کتيبه اي ندارد فقط سرلوح قبر بر رويه اي دروني ديوار غربي زاويه، و چهار قطعه سنگ کم عرض که مجموعاً قسمتي از کتيبه ديوارهاي يک قبر قديمي را تشکيل مي دهند به کره بيروني ديوارهاي غربي و جنوبي زاويه نصب گرديده است دو قطعه از سنگ نبشته ها تاريخ 1135 هجري قمري دارد.

ي) تپه باستاني شيرامين:


تپه باستاني در روستاي شيرامين قرار دارد که در هفده کيلومتري جنوب غربي آذرشهر واقع شده است چند قطعه سنگ نيمه صيقل شده که تصور مي رود از وسايل دفاعي مردم قديم اين ناحيه بوده، در آنجا بدست آمده است.


ک) تپه پير قطران:


سه تپه ساحل جنوبي رودخانه آذرشهر پشت سر هم قرار گرفته اند که به تپه هاي آتشکده يا تپه پير قطران معروفند سطح بالاي تپه از سنگ هاي آتش نشاني قيرگون درشت که در طول سده ها در مسير رودخانه ها سائيده شده اند پوشيده شده است، در چند جاي تپه حفاري به عمل آمده و قطعات بزرگ خمره هاي سفالي بدست آمده است، ظاهراً اين تپه روزگاري معبد يا گورستاني بوده است و سنگها را مردم آن زمان در آنجا گرد آورده اند.

ل) تپه مصلي:


در انتهاي خيابان امام آذرشهر در ساحل شمالي رودخانه دهخوارقان واقع است که مردم محل آن را (يوواداغي) يا (دوواداغي) و خواص (مصلي داغي) مي نامند. بالاي تپه پوشيده از الواح و سنگ نبشته هاي قبور است و درميان آن نه تنها کتيبه هاي تازخ، بلکه سنگ نبشته ها و قطعه سنگ هاي مفقود و منقش فراواني نيز به چشم مي خورد که اغلب به سده هاي 7 و 8 هجري قمري است در وسط اين گورستان، مصلي يا نمازگاه بزرگي به طول و عرض متجاوز از يکصد متر تعبيه شده است که سطح آن حدود يک متر از کف گورستان بلندتر است، محراب آن سنگ و آجر بنا گرديده است سنگها مربوط به قبور دوران هاي پيشين است فقط طاق سنگي منقوش وسط محراب سنگ قبر مرمرين به طول عمودي به ديوار نصب شده که در روي آن چند بيت فارسي و دو آيه قرآن مجيد و چند عبارت عربي به خط ثلث دل انگيز بطور برجسته کنده شده و چند ترنج و اسليمي خوش طرح بر زيبايي آن افزوده است ظاهراً حجاري سنگ در سده‌هاي 8 و 9 هجري قمري صورت گرفته است.

م) قبرهاي تاريخي و بزرگ روستاي ينگجه از توابع آذرشهر


داراي قطعه سنگ هاي بزرگي است که حجاري آنها اعجاب انگيز است، هنگام تبديل اين گورستان به دبستان، اغلب سنگهاي حجاري شده و کتيبه ها و مجسمه هاي سنگي آن را خرد کرده در پاي ديوار مدرسه بکار برده اند و فقط سه قطعه بزرگ با حجاري زيبا سالم مانده است که در حال حاضر در پاي ديوار مدرسه افتاده است و دو سه نوشته هايي به خط کوفي تزئيني و ثلث دارند.
منبع: وبلاك خودم به آدرس
http://arefi313.blogfa.com/post/216/آثار...قاط-ديدني-
13 / 11 / 1390 ساعت: 13:40
مطالب تصادفی
مطالب مرتبط
بخش نظرات این مطلب
شما نیز نظری برای این مطلب ارسال کنید:
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی


[Comment_Form]
برای دیدن نظرات بیشتر روی شماره صفحات در زیر کلیک کنید
[Comment_Page]

ورود کاربران

نام کاربری :
رمز عبور :

رمز عبور را فراموش کردم ؟

عضويت سريع

نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد

آمار

آمار مطالب آمار مطالب
کل مطالب کل مطالب : 163
کل نظرات کل نظرات : 28
آمار کاربران آمار کاربران
افراد آنلاین افراد آنلاین : 1
تعداد اعضا تعداد اعضا : 48

آمار بازدیدآمار بازدید
بازدید امروز بازدید امروز : 76
بازدید دیروز بازدید دیروز : 94
ورودی امروز گوگل ورودی امروز گوگل : 0
ورودی گوگل دیروز ورودی گوگل دیروز : 4
بازدید هفته بازدید هفته : 175
بازدید ماه بازدید ماه : 764
بازدید سال بازدید سال : 764
بازدید کلی بازدید کلی : 46,822

اطلاعات شما اطلاعات شما
آِ ی پیآِ ی پی : 52.87.253.202
مرورگر مرورگر :
سیستم عامل سیستم عامل :

خبرنامه

براي اطلاع از آپيدت شدن سایت در خبرنامه سایت عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شود

ابزار هدايت به بالاي صفحه