close
تبلیغات در اینترنت
آشنايي با شهرستان آذرشهر

کدستان
صفحه اصلي انجمن ثبت نام ورود به سيستم تماس با ما
امروز و ساعت دقیقه می باشد.

ابزار رايگان وب مستر ها

درباره ما

نمي از يمي
اینجانب بهروز عارفی نیا(نجف قلی نژاد) متولد شهرستان آذرشهر،ساكن شهر آران و بيدگل هستم. امیدوارم که لحظات خوب و خوشي را داشته باشيد . ********************* نمیدانم پس از مرگم چه خواهد شد ! نمی خواهم بدانم کوزه گر از خاک اندامم چه خواهد ساخت ولی بسیار مشتاقم که از خاک گلویم سوتکی سازد. گلویم سوتکی باشد به دست کودکی گستاخ و بازیگوش و او یک ریز پی در پی دم گرم گلوی خویش را اندر گلویم سخت بفشارد. وخواب خفتگان خفته را آشفته تر سازد. بدینسان بشکند دائم سکوت مرگبارم را . ********************* از راه‌ بــــــــــــــر آمــــــــوخــــــتـــــــــــــــم: فـــــــــــــــــــــتنه را باید شنـــــــــــــــاخت؛ فـــــــــــتنه را باید شنـــــــــــــــــــــــاساند؛ فـــــــــــتنه‌های جدید را با ابزار جــــــــــدید بشنــــــــــــــــــــــاس و بشنــــــــــــاسان؛ چشم فــــــــــتنه را باید کــــــــــــــــــور کرد؛ مهم نیست که نوع فـــــــــــتنه چیست و فـــــــتنه‌گر کیست؛ هر که هست و در هر لباسی که فـــــــــــتنه به پا می‌کند، باید رسوایش کرد. ********************* وبلاگ هــــــــــــــــــــــــــــــاي مـــــــــا ********************* دريچه اي به سوي نور arefi313.blogfa.com ********************* روزنه اي به سوي محبت arefi312.blogfa.com ********************* انـــــــــــــــــــجمن وب ســــايـــــــــــت arefi.rzb.ir/forum ********************* «با نظرات سازنده خود ما را در بهتر شدن وب سايت کمک کنید »


لینک دوستانامکانات جانبی


جستجوگر پیشرفته سایتآشنايي با شهرستان آذرشهر
قنوات و چاهها
۱- قنوات
بنا به گفته محققان حفر قنات قدیمی ترین و بزرگترین اقدام کشاورزان منطقه دهخوارقان در تهیه آب از روزگاران گذشته بوده و بطور مسلم حفر قنات از دیرباز در این منطقه معمول بوده است. قنات که در حقیقت قدیمی ترین وسیله هیدروتکنیک می باشد از کانال و مجاری زیرزمینی تشکیل می شود که سرچشمه این مجرا در پای کوهها و مظهر آنها در کشتزارها می باشد.

۲- چاهها
جهت استفاده از آبهای زیرزمینی غیر از قنوات در بسیاری از مناطق آذرشهر چاههای عمیق (معمولی) و عمیق وجود دارد که آبهای آنها را چاههای نیمه عمیق بوسیله چرخهای دستی و از چاههای عمیق از طریق تلمبه و پمپ بدست می آید.

آب آشامیدنی
آب آشامیدنی آذرشهر از طریق ۵ حلقه چاه و قنات گورانلار با کل آب دهی ۶۸ لیتر در ثانیه تامین می شود حجم مخازن ذخیره آب ۲۵۰۰ متر مکعب و طول خطوط آبرسانی ۱۹۵۰۰ متر و طول کل شبکه توزیع ۴۶۵۱۰ متر با لوله های با قطر بالای ۶۳ میلیمتر است. کیفیت شبکه آبرسانی به دلیل فرسوده بودن ۸۲ درصد از آب تولیدشده به مصرف نهایی می رساند آب مورد نیاز شهر ۹۴ لیتر در ثانیه می باشد. البته در سالهای گذشته این میزان افزایش نموده است که تاکنون آمار بدستمان نرسیده است. البته یکی از مشکلات عمده شهرستان آذرشهر و توابع آن کمبود آب کشاورزی و آب شرب می‌باشد که تلاشهای زیادی انجام شده است که در آینده شاهد رفع این مشکل مهم شهروندان عزیز آذرشهری باشیم.

رودخانه های آذرشهر
الف- توفارقان چای یا نوشین چای: رودخانه توفارقان چای یا رودخانه دهخوارقان آذرشهر که منشاء اصلی آب این رودخانه از ارتفاعات هرگلان و گتبر بوده که در دره های عمیق به سوی این شهر جریان دارد.
ب- رودخانه قوری دره: این رودخانه در شمال آذرشهر جاری می شود و از کوههای ینگجه سرچشمه می گیرد.
پ- رودخانه آلمالو: یا آلمالوچای از کوه عریان و کوه اولیاء سرچشمه می گیرد.
ج- امیره دیزه چای: این رودخانه از کوه های اولیاء دیلی قیه سرچشمه می گیرد و به آلمالوچای می پیوندد.
د- بیوک چای: این رودخانه نیز از کوه یلی قیه سرچشمه می گیرد.
ذ- گنبرچای: از دامنه های شمال غربی سهند (میدان داغی) سرچشمه می گیرد.

چشمه های آب معدنی:
۱-چشمه نادیلو
۲-چشمه معدنی تاپ تاپان
۳-چشمه قزل داغ
۴-چشمه قدمگاه یا بادامیار

آذرشهر در تقسیمات کشوری
بر اساس اسناد موجود در این مجموعه قبل از سال ۱۲۵۰ شمسی که دهخوارقان یا توفارقان نامیده می شد از نظر تقسیمات کشوری در قالب حکومت دهخوارقان که تابع ایالت آذربایجان بود و در سال ۱۳۴۵ شمسی بخش آذرشهر ۴۲ مورد ده و دهستان بود در سال ۱۳۷۴ بخش آذرشهر با ۳ دهستان از جمله شیرامین – قبله داغی – قاضی جهان بعد از آن آذرشهر از بخشداری به فرمانداری تبدیل شد و طی این تقسیمات منطقه به سه بخش و پنج دهستان تقسیم گردید.
بخش مرکزی آذرشهر
بخش گاوگان
بخش ممقان
و دهستانهای شیرامین – قبله داغی – قاضی جهان – تیمورلو – دستجرد با بیش از یکصد روستا

گوگان
شهر گوگان در ۶ کیلومتری شمال غربی شهرستان و بخش مرکزی آذرشهر بفاصله ۵ کیلومتری از جاده اصلی تبریز آذرشهر قرار گرفته است این شهر بوسیله یک رشته راه اسفالته به جاده تبریز آذرشهر-مراغه مربوط شده و از غرب آن راه آهن تبریز مراغه تهران می گذرد. گوگان در جلگه همواری در مصب آجی چای و ساحل شرقی دریاچه ارومیه قرار دارد. زمین حاصلخیز گوگان نتیجه رسوبات رودخانه ای و باقیمانده اراضی پسروی دریاچه ارومیه می باشد توفارقان چایی «رودخانه آذرشهر» از غرب آن می گذرد. و قسمتی از اراضی باغهای گوگان را مشروب می سازد. بعلت نزدیکی مخازن آبهای زیرزمینی به سطح زمین چاههای متعددی حفر شده است و در مقیاس وسیعی مورد استفاده و بهره برداری کشاورزان و باغداران قرار می گیرد.
بخش گاوگان ۵۵/۳۳۸ کیلومتر مربع مساحت علاوه بر بخش مرکزی در دهستان تیمورلو و دستجرد که روستاهای قشلاق-قلعه شیخ-خاصلو-قراقیل-شیخ آباد و …
بطور کل بخش گاوگان ۱۹ آبادی و دهستان تیمورلو ۱۲ آبادی دارد که ۶ مورد آن از سکنه خالی است.
گاوکان از لحاظ توپوگرافی در واقع ادامه دشت آذرشهر می باشد که با شیب ملایمی به دریاچه ارومیه ختم می شود. البته به استثنای ارتفاعاتی که در شبه جزیره اسلامی واقع در ۲۰ کیلومتری باختر شهر گاوگان وجود دارد و بهنگام مد دریاچه زیر آب می رود.

ساخت اجتماعی ممقان
ممقان با بیش از ۱۴ هزار نفر جمعیت توزیع مراکز مسکونی، مزارع و اماکن عمومی در ممقان مانند شهرهای دیگر استان فشرده و در کنار هم می باشد. باغها و مزارع گرداگرد بخش مسکونی را فرا گرفته اند و بطور کلی محدوده شهر را از چهار طرف و جهت جغرافیایی مزارع و کشتزارها پوشانده است. و مرکز سکونت در وسط قرار گرفته است. خیابان ۱۵ خرداد بافت قدیمی و مرکز شهر را در خود جای داده و خیابان امام خمینی که در امتداد شمالغربی-جنوبی احداث شده به صورت خیابان اصلی عمل می کند و ممقان را به جاده تبریز و آذرشهر وصل می کند. اکثر کاربری های عمومی مانند ادارات-تجارت-فرهنگ-ورزشی-درمانی و بهداشت در اطراف این خیابان شکل گرفته است. شبکه بندی در بافت قدیمی تقریبا به حالت اولیه حفظ شده. بازار این شهر که راسته بازار نام دارد در جنب میدان آیت ا… ممقانی و مسجد امام خمینی و زوایه پیر جابر و گرمابه قدیمی این شهر نشانگر مرکزیت این منطقه در گذشته تاریخ بود.

محلات شهر ممقان
- محله سفلی: اکثر ادارات در این محل قرار گرفته (آشاغاکوچه)
- محله علیا: در حقیقت جنوب شهر است مزارع بیشتر در این منطقه است (یوخاری محله)
- محله مزیدلو: با مجیدلو از قدیمی ترین محلات ممقان است هسته اولیه شکل گیری ممقان این محله است. منبع آب ممقان در این محله می باشد.
- محله امشج یا امیشه: در شمال شهر ممقان واقع شده است.

ینگجه:
این آبادی در ۲ کیلومتری آذرشهر واقع است و تقریبا به آذرشهر و مرکز شهرستان وصل شده است. مردم ینگجه بیشتر به کار کشاورزی –باغداری-دامداری-پرورش زنبور عسل-قالی بافی و داد و ستد مشغولند و از فراورده های کشاورزی اش گندم-جو-سیب زمینی-بادام و گردوست. گل گاوزبان-خاکشیر-اسپند – کهلیک اوتی و مرزه کوهی از رستنی های این آبادی است. در میان آبادی های شهرستان جزء مناطق آباد و پرجنب و جوش می باشد.

دستجرد:
از آبادی های جذاب دهستان قاضی جهان می باشد و در ۸ کیلومتری مرکز شهرستان قرار دارد. کار عمده مردم دستجرد کشاورزی-باغداری-دامداری-و پرورش زنبور عسل –قالیبافی است. فراورده های کشاورزی نیز عبارتند از: گندم-جو-تره بار-یونجه-ذرت علوفه ای می باشد.

فیروزسالار:
این آبادی در دهستان قاضی جهان شهرستان آذرشهر واقع شده. فیروزسالار جزء آبادی های بزرگ و پرجمعیت می باشد. مردم فیروزسالار بیشتر به کشاورزی-باغداری-دامداری-وقالیبافی و کارگری اشتغال دارند. فراورده های کشاورزی نیز عبارتند از: گندم –جو-پیاز-سیر-سیب زمینی-ذرت-لوبیا-یونجه

قشلاق پیازی:
این آبادی از دهستان تیمورلو است. و در ۱۰ کیلومتری آذرشهر قرار دارد. مردم به کارهای کشاورزی و دامداری و کارگری مشغولند. فراورده های کشاورزی آنها گندم-جو-ذرت-تره بار-یونجه و ذرت علوفه ای است. رستنی های قشلاق عبارتند از: آویشن-توکلیجه-مرزه کوهی-شیرین بیان-گون که کاربرد صنعتی و دارویی دارند.

خاصلو:
جزء دهستان تیمورلو بوده و در ۱۰ کیلومتری شمال باختری مرکز شهرستان واقع شده. خاصلو منطقه ای دشتی و آب و هوای معتدل نیمه خشک دارد. بیشتر مردم به کار کشاورزی باغداری-دامداری-کارگری و قالیبافی اشتغال دارند. کشاورزان این آبادی گندم-جو-تره بار و یونجه می کارند. کشت این روستا آبی است و آب کشاورزی و آشامیدنی از رودخانه و چاه عمیق از طریق لوله کشی استفاده می کنند.

قراغیل:
قراغیل تابع دهستان تیمورلو بخش گوگان از توابع شهرستان آذرشهر می باشد. رودخانه نوشین از باختر آبادی می گذرد. مردم به فعالیتهای کشاورزی-دامداری-قالیبافی مشغولند. کشاورزان این روستا عمدتا گندم-جو-تره بار-یونجه و ذرت و علوفه می کارند.

خانقاه:
خانقاه از روستاهای تابعه دهستان شیرامین شهرستان آذرشهر می باشد. مردم بیشتر در کشاورزی-دامپروری-باغداری و قالیبافی مشغولند. فراورده های کشاورزی مردم خانقاه گندم-جو-پیاز-انگور-سیب درختی و بادام می باشد. خانقاه تاکستانهای وسیع با انواع متنوع درختان انگور دارد.

داش کسن:
این روستا تابع دهستان شیرامین شهرستان آذرشهر می باشد. کار و پیشه مردم کشاورزی-دامداری-قالیبافی می باشد. فراورده های کشاورزی گندم-جو-پیاز-یونجه است.

زینت لو:
این روستا نیز در دهستان شیرامین و در ۳۳ کیلومتری جنوب شرقی آذرشهر واقع شده. کوه قافلانتی در جنوب آبادی است. بیشتر مردم زینت لو به کار کشاورزی-دامداری و قالیبافی اشتغال دارند. فراورده های کشاورزی عبارتند از گندم-جو-نخود-یونجه و بادام. رستنی ها: گیاهان گل گاوزبان-گل ختمی-کهلیک اوتی و شیرین بیان که کاربرد دارویی دارند و پوشش گیاهی برای چرای دام.

بادامیار:
بادامیار یا قدمگاه دارای دره ای سرد و کوهستانی است و در ۸ کیلومتری جنوب خاوری آذرشهر قرار دارد. کار و پیشه مردم بادامیار کشاورزی-باغداری-دامداری-پرورش زنبور عسل و قالیبافی است. فراورده های کشاورزی این روستا گندم-جو-نخود-گردو-سیب و بادام است. بادامیار دارای آثار باستانی بسیار ارزشمند است.

امیردیزج:
در منطقه آذرشهر به امیردیزج آلاکوزه نیز می گویند. کار و پیشه مردم امیردیزج کشاورزی-باغداری-دامداری-پرورش زنبور عسل و قالی بافی است. فراورده های کشاورزی عبارتند از: گندم-جو-نخود-سیب زمینی-سیب درختی-زردآلو-آلبالو-گردو و بادام است.

آخی جهان:
این آبادی تابع دهستان تیمورلو از شهرستان آذرشهر. کار و پیشه مردم آخی جهان کشاورزی-باغداری-دامداری-کارگری قالیبافی و فراورده های کشاورزی آن گندم-جو و گوجه فرنگی است.

الوانق:
آبادی الوانق که تابع دهستان شیرامین شهرستان آذرشهر می باشد. کار و پیشه مردم الوانق بیشتر کشاورزی-باغداری-دامداری و قالی بافی است. فراورده های کشاورزی عبارتند از: گندم-جو-انگور-نخود-گردو-بادام- سیب درختی-سیب زمینی و یونجه

تیمورلوشهر جديد)
آبادی زیبا و باصفای تیمورلو که در چند کیلومتری بخش گاوگان واقع شده است. تیمورلو با داشتن باغهای پرمیوه و پرآب از آبادی های مشهور شهرستان آذرشهر و بخش گوگان می باشد. کار و پیشه مردم تیمورلو کشاورزی-دامداری-قالی بافی است. کشاورزان علاوه بر باغات گندم-جو-نخود-تره بار نیز می کارند. تیمورلو مردمی مهربان و سخت کوش و مهمان نواز داردو در طول دفاع مقدس شهدایی نیز تقدیم اسلام و کشور نموده است.

قاضی جهان:
این شهر جديد بین بخش گوگان و مرکز شهرستان آذرشهر واقع شده است. بیشتر مردم به کشاورزی-باغداری-دامداری و پرورش زنبور عسل و قالی بافی می پردازند. از فراورده های کشاورزی آن گندم-جو-گردو-انگور-سنجد-سیب درختی-گلابی-سیب زمینی و یونجه می باشد.

قوشقرا:
در ۱۲ کیلومتری باختر مرکز شهرستان واقع شده است. قوشقرا روستایی دره ای با آب و هوای معتدل و نیمه خشک. کار کشاورزی-دامداری-کارگری و قالی بافی اشتغال دارند و عمده فراورده های کشاورزی اش گندم و جو و نخود می باشد. از رستنی هایش درخت داغ داغان. گیاهان آویشن-توکلیجه-مرزه کوهی-شیرین بیان-پونه که بیشتر کاربرد دارویی و صنعتی دارند.

خراجو:
روستای زیبا و پر از مناظر طبیعی خراجو از دهستان قبله داغی شهرستان آذرشهر می باشد و در سه کیلومتری مرکز شهرستان واقع شده است. مردم با کار و پیشه کشاورزی-دامداری-قالیبافی در خراجو زندگی می کنند. فراورده های کشاورزی آن گندم-جو-نخود و سیب زمینی است. درخت داغ داغان و گیاهان آویشن-مرزه کوهی-شیرین بیان –پونه-گون که کاربرد صنعتی و دارویی دارند و پوشش گیاهی برای چراگاه دامهای منطقه می باشد. خراجو نزدیکترین آبادی به مرکز شهرستان آذرشهر می باشد.

صغایش:
صغایش در دره ای با آب و هوای سرد کوهستانی واقع شده که رودخانه گنبر نیز از جنوب آن می گذرد. از فراورده های کشاورزی اش گندم-سیب زمینی-جو-نخود-آلوچه-گردو-زردآلو است. مردم بیشتر به کار کشاورزی و دامداری و باغداری و قالی بافی اشتغال دارند.

پیرچوپان:
از محدوده دهستان شیرامین شهرستان آذرشهر می باشد. کار مردم کشاورزی و باغداری و دامداری و قالی بافی بوده و کشت آنها به صورت آبی و دیمی است. فراورده های کشاورزی پیرچوپان گندم-جو-انگور-گردو-بادام و یونجه می باشد.

هفت چشمه
هفت چشمه از آبادی های جذاب و توریستی می باشد. مردم هفت چشمه عمدتا به کار کشاورزی-باغداری-دامداری-پرورش زنبور عسل و قالی بافی مشغولند. فراورده های کشاورزی عبارتند از گندم-جو-انگور-گردو-نخود و سیب درختی است.

گواهیر
کار اغلب آنها کشاورزی-باغداری و پرورش زنبور عسل و قالیبافی است. از فراورده های کشاورزی آنها جو-گندم-سیب زمینی-چاودار-گردو-بادام و سیب درختی می باشد. رستنی های گواهیر نیز عبارتند از: درختان داغ داغان-زال زالک و گیاهان آویشن-شیرین بیان-بابونه-توکلیجه-مرزه کوهی و گون کاربرد صنعیت و دارویی دارند.

جراغیل
روستایی پله کانی و تاریخی است در ۱۳ کیلومتری آذرشهر قرار دارد. در طول دره ای قائم بر رودخانه گنبرچای واقع شده است. مسجد روستا با سبک جالب که درسینه کوه کنده شده دارای پل زیبایی است که در سال ۱۳۷۲ افتتاح شده است. در ۱۵ کیلومتری جنوب خاور آذرشهر و رودخانه گنبر از جنوب آبادی می گذرد. مردم بیشتر به کار کشاورزی و باغداری و دامداری وپرورش زنبور عسل و قالیبافی اشتغال دارند. کشاورزان بیشتر گندم-جو-نخود-سیب زمین-گردو-بادام-زردالو-آلو و آلبالو می کارند. زالزالک جراغیل شهرت دارد. امامزاده پیری قل در این روستا است از آثار تاریخی جراغیل عبارتند از: قبرستان گوویر-قبرستان یه مشیانلی-یاپاشاولن-باتمان داش-غار پراغیل-غار باش آجیغ. چشمه ای با آب زلال به نام مه لی چشمه که بسیار گوارا است در این روستا است و تعدادی از این اهالی این روستا جان خود را تقدیم اسلام و قرآن نموده و شهید شدند.

شیرامین
شیرامین مرکز دهستان شهرستان آذرشهر در ۲۲ کیلومتری جنوب باختر آذرشهر قرار دارد. کار و پیشه اهالی آن کشاورزی-دامداری-داد و ستد و قالیبافی و باغداری می باشد. از فراورده های کشاورزی شیرامین گندم-جو-انگور-سیب زمینی-سیب درختی-پیاز-گردو-نخود-بادام-گلابی و یونجه است که در این میان باغهای انگور شیرامین شهرت فراوانی دارد. مرغوبترین و عالی ترین انواع انگور به عمل می آید که به خارج از کشور نیز صادر می شود. شیرامین دهستان پررونق و حاصلخیزی است و فاصله آن تا جاده اصلی آذرشهر به عجب شیر و بناب حدود ۲ کیلومتر است. راه آهن تبریز-تهران از فاصله پنج کیلومتری آن می گذرد و یک ایستگاه راه آهن به این نام دارد. شیرامین در یک جلگه حاصلخیز پرآب که شیب اش به سوی دریاچه ارومیه است واقع شده و فاصله آن تا سواحل دریاچه را مزارع-باغات پوشانیده است. تپه باستانی تاریخی در نزدیکی شیرامین واقع شده که قدمت این آبادی را می رساند. قارقا بازاری نیز در نزدیکی شیرامین قرار دارد که در گذشته های دور گیراکی بازار بوده است. وجود مدارس ادارات و بانکهای مختلف-درمانگاه و پاسگاه انتظامی-مخابرات و بسیج تاثیر بسزایی در رشد و توسعه شیرامین داشته است و دارای مردمی خونگرم-پرتلاش و متدین می باشد. اما کم آبی یکی از مشکلاتی است که مردم شریف شیرامین را رنج می دهد.
08 / 11 / 1390 ساعت: 13:32
مطالب تصادفی
مطالب مرتبط
بخش نظرات این مطلب
نظرات این مطلب:
  1. در تاريخ 1393/8/15 ساعت 16:30
    مجید گفت :

    این چه سایتی هستش که اسم روستای سیلاب با 25 شهید وبا فرهنگ غنی در آن درج نیست

شما نیز نظری برای این مطلب ارسال کنید:
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی


[Comment_Form]
برای دیدن نظرات بیشتر روی شماره صفحات در زیر کلیک کنید
[Comment_Page]

ورود کاربران

نام کاربری :
رمز عبور :

رمز عبور را فراموش کردم ؟

عضويت سريع

نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد

آمار

آمار مطالب آمار مطالب
کل مطالب کل مطالب : 163
کل نظرات کل نظرات : 28
آمار کاربران آمار کاربران
افراد آنلاین افراد آنلاین : 1
تعداد اعضا تعداد اعضا : 48

آمار بازدیدآمار بازدید
بازدید امروز بازدید امروز : 4
بازدید دیروز بازدید دیروز : 94
ورودی امروز گوگل ورودی امروز گوگل : 0
ورودی گوگل دیروز ورودی گوگل دیروز : 4
بازدید هفته بازدید هفته : 103
بازدید ماه بازدید ماه : 692
بازدید سال بازدید سال : 692
بازدید کلی بازدید کلی : 46,750

اطلاعات شما اطلاعات شما
آِ ی پیآِ ی پی : 52.87.253.202
مرورگر مرورگر :
سیستم عامل سیستم عامل :

خبرنامه

براي اطلاع از آپيدت شدن سایت در خبرنامه سایت عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شود

ابزار هدايت به بالاي صفحه